Az iparban rengeteg különféle munkát kell elvégezni ahhoz, hogy a gyár működni tudjon. Fontos például, hogy a minőségbiztosítási modell megfelelően meg legyen alkotva, ki legyen dolgozva: de az is fontos, hogy a géptervezők alapos és precíz munkát végezzenek. Mindez semmit nem ér abban az esetben, ha nincs senki, aki a gyártási tervek alapján az alkatrészeket, gépelemeket legyártaná.
De mégis ki az a szakember, aki ezzel foglalkozik? Ő a technológus.
Ehhez technikusi végzettség vagy mérnöki diploma lehet szükséges. Fontos meggondolni, hogy a jogszabályok nem kötik ezt a foglalkozást semmilyen diplomához, de a gyakorlatban olyan embereket vesznek fel ilyen pozíciókra a gyárakban, akik CNC technikusként vagy gépészmérnökként, mechatronikusként végeztek.
A CNC gép az a gép, amely forgácsolási munkákra alkalmas berendezés. Az anyag leválasztásával és pontos megmunkálásával válik lehetségessé a megmunkálás és a pontos méretre szabás. Persze, ebben nem csupán a CNC gépek játszanak szerepet, hanem az összes többi szerszám, kellék is, például a vágóberendezések.
Ha a CNC gépekről akarunk olvasni – ajánlás: https://coware.hu/hu/home-hu/
A gépeket, illetve azok mozgáspályáját fel kell programozni. Mindez azért fontos, mert ehhez programozói tudás szükséges. Akik robotokat programoznak, azoknak általában beágyazott rendszerismereti tudás, C és C++ nyelvek ismerete szükséges.
Gyártástechnológiai mérnökként akár nettó 4-500.000 Ft-ot is meg lehet keresni. Ez a cégtől, felelősségtől és pozíciótól függ elsősorban, Pesten általában magasabbak a fizetések.